Miesiąc po starcie programu MDM

DomMinął pierwszy miesiąc obowiązywania programu Mieszkanie dla Młodych. Bank BGK potwierdził, że w połowie stycznia złożono 400 wniosków o dopłatę do kredytu mieszkaniowego w ramach MDM. Jak się jednak okazuje, więcej niż połowa wniosków została odrzucona.

BGK podał, iż ze wszystkich złożonych do połowy stycznia wniosków, zatwierdzonych zostało 150 o wartości ponad 3 mln zł. Najwięcej wniosków przyznano kredytobiorcom z województwa wielkopolskiego – 28, pomorskiego – 16 i mazowieckiego – 14. Wszystkie kredyty zaciągnięto w bankach PKO BP oraz Pekao SA, gdyż aktualnie tylko one oferują kredyt hipoteczny z dopłatą MDM.

Oferta bankowa w ramach MDM

15 i 16 stycznia do dwóch instytucji kredytujących wymienionych powyżej, dołączyły kolejne banki, które w swojej ofercie będą posiadały kredyty z dofinansowaniem w ramach MDM. Są to Getin Noble Bank S.A., Alior Bank S.A., BOŚ Bank S.A., Bank BPS S.A. oraz SGB Bank S.A. Jeszcze nie ma możliwości składania wniosków do tych banków, gdyż przygotowywane są szczegółowe warunki umów – tutaj znajdziecie poszczególne daty informujące od kiedy można składać wnioski w tych bankach.

Ograniczona dostępność MDM

Eksperci cały czas podkreślają, że limity cen w niektórych miastach poważnie utrudniają dostęp do skorzystania z dopłat. Szczególnie mowa tu o miastach takich jak Warszawa, Kraków, czy Wrocław. Przykładowo w Krakowie tylko 5% mieszkań spełnia wymogi postawione przez założenia programu. Natomiast w Bydgoszczy odsetek takich mieszkań wynosi aż 95%!

Jak podkreślają analitycy, to może wpływać na lokalne rynki w ten sposób, że na niektórych rynkach deweloperzy będą obniżać ceny w dół, tak by cena lokalu mieściła się w limitach MDM, zaś na innych można spodziewać się wzrostu cen. Poza tym część deweloperów będzie starało się sprzedać te mieszkania, które stoją w mniej atrakcyjnych lokalizacjach.

Dostępność MDM może być także ograniczona ze względu na finanse, gdyż zasady programu zapisane w ustawie mówią, że w każdym roku trwania MDM przewidziana jest konkretna suma środków przeznaczona na dopłaty. W 2014 roku jest to kwota rzędu 600 mln zł. Część ekspertów z rynku nieruchomości prognozuje, że dość spore zainteresowanie kredytem z dopłatą MDM, może całkiem szybko wyczerpać tegoroczne środki z budżetu państwa i już w połowie roku program MDM może zostać wstrzymany.

Jak duży będzie popyt na dopłaty w ramach Mieszkania dla Młodych? Tego jeszcze dokładnie nie wiemy. Jeśli sprawdzą się prognozy analityków to warto składać wnioski jak najszybciej!

Podziel się!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>